Paski klinowe do kosiarek

Wybierając tradycyjną kosiarkę czy też traktorek ogrodowy staramy się, żeby znaleźć sprzęt w pełni odpowiadający naszym standardom. Z reguły takie urządzenie należy dopasować do rozmiarów koszonej powierzchni oraz stopnia jej skomplikowania. Trzeba jednak pamiętać o tym, że dbanie o sprzęt ogrodniczy nie kończy się wyłącznie na jego zakupie. Podczas eksploatacji powinniśmy na bieżąco dokonywać przeglądu, by w razie czego regularnie wykonywać naprawy czy konieczne wymiany. Jednym z elementów, które szczególnie trzeba doglądać, jest pasek klinowy do kosiarki. Jego systematyczna zmiana może zagwarantować znacznie dłuższą żywotność danego urządzenia, a nam zapewnić swobodną, płynną pracę.  

Pasek klinowy do kosiarki – zastosowanie, budowa

Każdy pas klinowy składa się właściwie z trzech warstw. Pierwsza, zwana nośną, to po prostu linki wykonane z najróżniejszych materiałów. Może to być stal, poliester czy aramid. Druga z nich, warstwa podatna, to zazwyczaj mieszanka gumy i kauczuku, co decyduje o elastyczności. Ostatnią część składową stanowi osnowa, wykonywana z takich materiałów, które wykazują odporność na oleje oraz na szkodliwe czynniki zewnętrzne, w tym zmiany temperatury. Dodatkowo całość paska jest zwykle zabezpieczona taśmą tkaninową poddaną wulkanizacji, co znacząco wpływa na trwałość i decyduje o solidności wykonania. Co istotne, przekrój paska klinowego ma kształt trapezu. 

Pas klinowy, w połączeniu z kołem pasowym, tworzą tzw. przekładnię. Taką konstrukcję wykorzystuje się nie tylko w kosiarkach, ale też w innych urządzeniach mechanicznych i szeroko pojmowanym przemyśle. Przekładnia pasowa to główny element przenoszenia ruchu, dlatego jest tak chętnie stosowana również w sprzęcie ogrodniczym. Warto podkreślić, że przekładnia działa w sposób płynny i cichy. Jeśli pasek jest odpowiednio dopasowany do koła, ryzyko jego pęknięcia jest minimalne, a całość potrafi wytrzymać nawet bardzo duże obciążenia. Nie zmienia to jednak faktu, że należy dokonywać regularnego przeglądu wykorzystywanych pasków klinowych, by uniknąć ewentualnej awarii.

Oczywiście warto pamiętać, że paski klinowe stosowane w przemyśle a paski klinowe do kosiarek dość znacząco się różnią. Mimo podobnej budowy paski klinowe, jakie możemy spotkać w traktorkach ogrodniczych, są zdecydowanie bardziej elastyczne, a przy tym odznaczają się większą przyczepnością. Różnią się też rozmiary.

Rodzaje pasków klinowych

Zanim przystąpimy do szukania paska klinowego do kosiarki, warto zapoznać się z jego rodzajami. To zdecydowanie usprawni wybór, a przede wszystkim uchroni nas przed dokonaniem zbyt pochopnego zakupu. Jak już zostało wspomniane, pasy klinowe są stosowane w wielu różnych maszynach, jednak jeden model nie będzie pasował do wszystkich urządzeń. Wyróżniamy zatem:

  • paski klinowe ze ściętymi bokami i okryciem (nazywane często wąskoprofilowymi) – ich cechą charakterystyczną jest niewielki poślizg oraz uzębienie wewnętrzne bierne. Mogą przenosić większą moc niż inne pasy o podobnych wymiarach. Dobrze radzą sobie przy dużych prędkościach i przełożeniach;

  • paski klinowe zębate – posiadają zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne uzębienie. Bardzo elastyczne i wytrzymałe, głównie dzięki tarciu wewnętrznemu. Paski zębate doskonale współpracują z kołem pasowym i tak dobrze przylegają do rowka, że nie muszą być napinane z taką dokładnością, jak modele klasyczne;

  • paski klinowe zespolone – to konstrukcje składające się z kilku pasków klinowych o tych samych wymiarach, połączonych taśmą łączącą. Lepiej przenoszą obciążenie udarowe, m.in. dzięki braku poślizgu. Dlatego są wykorzystywane w maszynach roboczych, gdzie moc silnika spalinowego jest przenoszona na rozruszniki czy pompy wodne;

  • paski klinowe klasyczne – zwane też normalnoprofilowymi. Są zdecydowanie najbardziej powszechne, ponieważ wykorzystuje się je w wielu urządzeniach energetycznych czy technologicznych, m.in. szlifierkach, tokarkach czy sprężarkach;

  • paski klinowe zamknięte i otwarte – pasy zamknięte to tradycyjne rozwiązanie, jednak otwarte stosuje się wtedy, gdy zabudowa nie pozwala na wykorzystanie zamkniętych bądź gdy wymiary paska są niestandardowe;

  • paski wieloklinowe – stanowią połączenie pasków klinowych i pasków płaskich. Przenoszą duże moce przy dużych prędkościach, stąd ich najczęstszym zastosowaniem są przekładnie napędowe pojazdów ciężarowych oraz urządzeń AGD.

Paski klinowe do kosiarek

W przypadku kosiarek i traktorków ogrodowych możemy wymienić przede wszystkim paski klinowe, paski dwustronnie klinowe, paski wieloklinowe, paski zębate i paski dwustronnie zębate. Szukając czegoś odpowiadającego posiadanemu sprzętowi, musimy zwracać uwagę nie tylko na szczegółowy opis produktu, który pozwoli na dopasowanie paska do modelu kosiarki. Najważniejsze są tutaj trzy cechy: długość, szerokość oraz profil. 

Tym sposobem wyróżniamy paski dwustronne AA, paski zębate, paski 1/2", paski 5/8", paski 3/8" i paski Z (czyli 10 mm). Kupując nowy pasek klinowy do traktorka ogrodowego zdecydowanie warto również zwrócić uwagę na producenta. Kupno produktu od sprawdzonej marki sprawi, że będziemy spokojniejsi o zainwestowane pieniądze. Co prawda paski nie są drogie, jednak oczekujemy od nich wytrzymałości i trwałości. Korzystanie z markowego sprzętu zagwarantuje nam solidność wykonania. 

Znani producenci pasków klinowych i zębatych do kosiarek

Kiedy poszukujemy paska klinowego do traktorka ogrodowego, zdecydowanie warto rozejrzeć się wśród oferty uznanych producentów. Firmy znajdujące się na rynku od lat i cieszące się dobrymi opiniami to także gwarancja trwałości produktu. Dodatkowo stosowanie części do kosiarek dedykowanych do odpowiedniego modelu zapewni, że wszystkie elementy będą doskonale do siebie pasować. W ofercie sklepu OgrodexMilicz znajdują się paski klinowe takich marek jak:

  • Husqvarna – powstała już w XVII wieku, zajmując się wówczas głównie produkcją muszkietów. Obecnie to jeden z czołowych producentów urządzeń wykorzystywanych do pracy w lesie czy ogrodzie, wśród ich produktów nie brakuje też sprzętu kuchennego czy rowerów;

  • Honda – to japońskie przedsiębiorstwo założone w latach 40. XX wieku znane jest przede wszystkim z szybkich i solidnych motocykli. To także największy na świecie producent silników, w tym również tych przeznaczonych do kosiarek oraz traktorków ogrodowych. Wśród produkowanych przez nich części zamiennych znajdują się doskonałej jakości paski klinowe;

  • Stiga – szwedzka marka, która od 1934 roku specjalizuje się w produkcji sprzętu ogrodniczego. Wytwarzane przez nich kosiarki cieszą się uznaniem zarówno fachowców, jak i osób, które potrzebują wyposażenia do przeciętnego gospodarstwa domowego;

  • Castel Garden – włoski producent, który początkowo zajmował się lodówkami oraz zamrażarkami przemysłowymi, jednak największe uznanie zdobył właśnie po rozpoczęciu produkcji sprzętu przeznaczonego do pracy w ogrodzie i w lesie;

  • John Deere – firma działająca od 1837 roku, która zdobyła już uznanie w ponad 30 krajach. Kosiarki John Deere odznaczają się wytrzymałością i solidnością wykonania – podobnie jest z częściami zamiennymi, w tym właśnie paskami klinowymi.

Jak rozpoznać, że pasek klinowy jest zużyty?

By uniknąć zerwania paska klinowego, należy na bieżąco sprawdzać stan jego zużycia. Jeśli najwyższa pora go wymienić, możemy to rozpoznać na dwa sposoby.

Głównym sygnałem świadczącym o tym, że pasek klinowy w kosiarce jest już zużyty, to piski, jakie wydobywają się z urządzenia podczas pracy. Hałas, który jest słyszalny szczególnie w niskiej temperaturze lub wysokiej wilgotności natychmiast powinien nas zaalarmować. Pisk pojawia się wówczas, gdy gumowa warstwa paska jest już znacząco wytarta, przez co ślizga się on na rolkach i kołach pasowych. Niepokojące dźwięki mogą wynikać też z tego, że pasek klinowy traktorka ogrodowego jest słabo naprężony bądź na jego powierzchni osiadły resztki paliwa czy oleju.

Warto jednak pamiętać, że zużyty pasek nie zawsze wydaje charakterystyczne dźwięki. Jego zużycie możemy więc ocenić na podstawie fizycznej kondycji. Mikropęknięcia, które pojawiają się od strony roboczej, stanowią jasny sygnał do wymiany paska na nowy. Możemy je dostrzec poprzez wygięcie paska w miejscach, gdzie znajdują się wgłębienia rowków.

Jak dbać o pasek klinowy?

O wytrzymałości i trwałości paska klinowego decyduje zarówno producent, jak i intensywność eksploatacji. Przede wszystkim jednak wiele zależy od tego, czy utrzymujemy go w czystości i czy dbamy o to, by znajdował się we właściwej pozycji.

Na samym początku ważny jest odpowiedni montaż. Przede wszystkim pasek musi być dobrze napięty – jeśli będzie zbyt poluzowany, zacznie się ślizgać i hałasować, z kolei nadmierne naprężenie może doprowadzić do uszkodzeń. Dodatkowo, zanim przystąpimy do zamontowania paska, trzeba koniecznie sprawdzić ustawienie kół pasowych i zadbać o to, by ich powierzchnia była wygładzona. Sam pasek podczas zakładania nie może być zbytnio wyginany, a już zwłaszcza należy zrezygnować z korzystania przy tym z ostrych narzędzi. W przeciwnym wypadku możemy naruszyć jego strukturę. 

Na rynku są także dostępne specjalne preparaty do pasków klinowych, umożliwiające ich konserwację. Eliminują ślizganie się i jednocześnie przedłużają żywotność materiałów. Zazwyczaj są aplikowane przy pomocy sprayu. Przede wszystkim jednak najważniejsze jest systematyczne regulowanie paska klinowego. Jeśli nie posiadamy wystarczającego doświadczenia, warto powierzyć to zadanie fachowcom. Poprawa stopnia naciągnięcia paska klinowego wymaga odpowiedniej wiedzy i precyzji.

Jak często wymieniać pasek klinowy?

Wielu producentów umieszcza na paskach klinowych szczegółowe wytyczne dotyczące ich wymiany. Nie da się jednak precyzyjnie określić, kiedy należy tego dokonywać. 

Najważniejsze, by nie dopuszczać do zerwania paska klinowego, co może być przyczyną poważniejszej awarii. Jeśli zatem podczas przeglądu zauważymy, że na jego powierzchni pojawiły się uszkodzenia bądź pasek został zanieczyszczony olejem, najlepiej od razu zamówić nowy. Dzięki temu unikniemy ryzyka uszkodzenia kosiarki czy traktorka ogrodowego.

Wymiana paska klinowego w kosiarce nie jest zbyt drogą inwestycją. Sam produkt można otrzymać w bardzo korzystnej cenie, więc dodatkowym kosztem jest jedynie oddanie sprzętu do serwisu w celu dokonania profesjonalnej naprawy. Kontrolowanie stanu paska klinowego ma fundamentalne znaczenie dla pracy podstawowych mechanizmów wykorzystywanych w sprzęcie ogrodniczym.