Noże do kosiarki

Kosiarka jest jednym z wielu niezbędnych urządzeń w każdym gospodarstwie. Nie ma znaczenia, czy powierzchnia przeznaczona do koszenia jest niewielkim trawnikiem, czy bardzo dużym obszarem – bez tak podstawowego wyposażenia ani rusz. Najszybciej zużywającymi się częściami w każdej kosiarce są noże i to one w głównej mierze odpowiadają za komfort oraz wydajność pracy maszyny. Kiedy wymienić noże na nowe i jak je wybrać? 

Rodzaje kosiarek

Wybór kosiarki wbrew pozorom wcale nie jest łatwym zadaniem. Musi być ona odpowiednio dobrana do wielkości koszonego terenu oraz do ukształtowania powierzchni. 

Kosiarka spalinowa

Kosiarka spalinowa wyposażona jest w silnik, który ją napędza i z tego powodu jest sprzętem o dosyć dużej masie i rozmiarach. Jednocześnie posiada sporą moc, a noże do kosiarki spalinowej są szerokie. Jej zaletą jest to, że nie potrzebuje zasilania zewnętrznego i dlatego jest idealna do koszenia dużych powierzchni czy stromych zboczy.

Kosiarka elektryczna

Posiada zasilanie z zewnątrz i dlatego jest dużo lżejsza od kosiarki spalinowej. Dzięki temu staje bardziej mobilna i łatwiej dotrzeć nią w trudno dostępne miejsca. Jej niewielką wadą jest to, że kosząc, trzeba bardzo uważać, aby nie przejechać i nie przeciąć kabla zasilającego. Zalecana jest do koszenia powierzchni do 500 m². Najczęściej wykorzystywana jest w niewielkich przydomowych ogródkach lub na działkach rekreacyjnych. 

Kosiarka spalinowa i elektryczna to kosiarki trawnikowe. Do tego rodzaju kosiarek zaliczamy również kosiarki traktorowe.

Kosiarka rotacyjna

Kosiarka rotacyjna przeznaczona jest do koszenia bardzo dużych powierzchni i świetnie sprawdza się przy ścinaniu wysokich traw. Ponieważ znakomicie się sprawdza na dużym i zróżnicowanym terenie, posiada dużą moc. Częścią tnącą jest nóż obracający się wokół własnej osi, umieszczony w bębnie. Jego średnica to zatem automatycznie średnica koszenia. Kosiarka rotacyjna posiada wiele zalet, a jej jedyną wadą jest to, że szarpie przecinaną roślinę.

Kosiarka bijakowa

Kosiarka bijakowa jest typem kosiarki rotacyjnej. Charakteryzuje się tym samym sposobem działania. W kosiarce bijakowej częścią tnącą są bijaki znajdujące się na wale tnącym. Zamontowane ostrza pracują w płaszczyźnie pionowej. Kosiarka bijakowa nie tylko ścina rośliny, ale również je rozdrabnia. Bez problemu radzi sobie z krzakami, samosiejkami drzew i grubymi chwastami. Najczęściej wykorzystywana jest więc przy drogach i do koszenia nieużytków.

Noże do kosiarek

Wydawać by się mogło, że lekko uszkodzony nóż do kosiarki to niewielki problem. Nic bardziej mylnego. Nawet trochę wygięty czy wyszczerbiony nóż może spowodować sporą awarię całego sprzętu. Kupując nóż do kosiarki, należy kierować się nazwą posiadanego modelu a nie nazwą zamontowanego w nim silnika. Nóż jest częścią kosiarki, a nie częścią jednostki napędowej.

Kiedy wymienić nóż w kosiarce?

Nawet najlepsze noże ulegają zużyciu poprzez częstą i intensywną eksploatację. Jeśli nóż jest tępy, to czasami wystarczy go naostrzyć i z powodzeniem będzie on służył dalej. Gorzej, jeśli na nożu pojawią się zagięcia, wgniecenia i wyszczerbienia. Powodują je najczęściej kamienie, które dostają się pod nóż kosiarki. Pracując takim nożem, silnik urządzenia jest narażony na drgania spowodowane złym wyważeniem noża, a co za tym idzie – jest mocno obciążony. Może to spowodować uszkodzenie silnika i innych ważnych podzespołów. Dlatego lepiej wcześniej wymienić noże na nowe i dzięki temu uniknąć poważnych oraz często drogich napraw. Wymiana noża to niewspółmiernie niski koszt w porównaniu z remontem silnika czy zakupem nowej kosiarki.

Noże do kosiarki elektrycznej

Większość producentów kosiarek montuje w swoich produktach noże własnego projektu. W tym zakresie istnieje dowolność i nie obowiązują żadne standardy. Z tego właśnie powodu często można spotkać się z problemem dostępności odpowiednika wymienianego ostrza. Żaden sklep nie jest w stanie zaopatrzyć się we wszystkie istniejące rodzaje noży. Rozsądnym rozwiązaniem jest więc zakup noża uniwersalnego. Jak go odpowiednio dobrać? Nie jest to zadanie zbyt skomplikowane. Należy znać kilka zasad.

Różnica w długości nowego noża nie powinna przekraczać jednego centymetra w porównaniu ze starym ostrzem. Długość noża mierzymy po przekątnej, od lewej do prawej krawędzi. Odległość noża od krawędzi obudowy kosiarki nie może być mniejsza niż półtora centymetra. Otwór montażowy wewnętrzny nowego noża musi być taki sam jak średnica śruby napędowej. Wszystkie uniwersalne noże sprzedawane są w kompletach z zestawami złączek redukcyjnych. Otwory boczne są prostokątnie zaokrąglone, dzięki czemu można je dostosować do kosiarek z piastami o różnym rozstawie wypustek.

Kierując się tymi samymi kryteriami, można kupić uniwersalne noże do kosiarki spalinowej.

Rodzaje noży w kosiarce bijakowej

W każdej kosiarce bijakowej, w zależności od wielkości maszyny, znajduje się od kilkunastu do kilkudziesięciu bijaków. Kosiarka bijakowa przeznaczona jest do pracy na trudnym, zróżnicowanym terenie i często nazywana jest sprzętem do zadań specjalnych. W zależności od typu zadania można zastosować różnego rodzaju noże do kosiarki bijakowej. Najpopularniejszymi są noże Y, noże proste, noże kątowe i noże bijakowe. Zastosowanie odpowiedniego rodzaju ułatwi pracę kosiarki i nie obciąży jej systemu napędowego. Kupując zamiennik, należy znać numer oryginalnego ostrza i na tej podstawie dobrać odpowiedni produkt. Jeden zamiennik pasuje często do kilku różnych modeli kosiarki. 

Traktorek kosiarka – jaki nóż do traktorka?

W przypadku dużego obszaru do koszenia korzystnym, ale drogim rozwiązaniem będzie zakup traktorka kosiarki. Warto więc dobrze przemyśleć taką inwestycję i zapoznać się z szeroką ofertą producentów. Lepiej postawić na znane i sprawdzone marki, ponieważ wtedy dostęp do części zamiennych będzie łatwiejszy. Koszenie trawnika kosiarką traktorkiem należy do przyjemności, gdyż urządzenie praktycznie samo wykonuje całą pracę. Do nas należy jedynie odpowiednie dbanie o sprzęt. Jak w każdej kosiarce, tak i w traktorku należy pamiętać o wymianie ostrzy. W zależności od kierunku pracy wyróżniamy noże do traktorka kosiarki prawe i lewe. Większość z nich pasuje do kilku marek traktorków. 

Noże w kosiarkach rotacyjnych

W kosiarce rotacyjnej nóż działa na zasadzie wiatraczka. Obraca się z dużą prędkością wokół własnej osi. Noże do kosiarki rotacyjnej są bardzo podobne do siebie kształtem we wszystkich modelach. W zależności od marki urządzenia różnią się między sobą jedynie wielkością i sposobem mocowania. Wyróżniamy nóż prosty do kosiarki rotacyjnej i nóż falisty. Również w przypadku kosiarki rotacyjnej istnieje możliwość zastosowania ostrzy zamiennych. 

Czy można samodzielnie naostrzyć nóż do kosiarki?

Oczywiście, że tak. Nie jest to czynność wielce skomplikowana. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Demontaż noża z kosiarki

Nóż w kosiarkach zamontowany jest najczęściej na jednej, centralnie położonej śrubie lub na dwóch śrubach ułożonych po bokach. Posiadają one standardowy prawy gwint, więc odkręcać należy je w lewą stronę. Najlepiej użyć do tego celu klucza udarowego. Jeśli jednak nie posiadamy takiego, dosyć drogiego niestety narzędzia, wystarczy klucz z nasadką. W takim przypadku należy przytrzymać nóż jedną ręką, oczywiście w rękawicy roboczej, a drugą bez problemu odkręcić nóż. Po tej czynności należy zapamiętać kolejność nakładek znajdujących się na śrubie. To jest bardzo ważne. Trzeba również zwrócić uwagę na to, w jakim stanie jest piasta, na której zamocowany jest nóż. Jeśli ograniczniki znajdujące się po bokach są wystarczające, aby uniemożliwiać ostrzu swobodne obracanie się wokół własnej osi, to piasta jest dobra.

Ostrzenie noża do kosiarki

Czynność ostrzenia noża nie jest zbyt skomplikowana. Trzeba jedynie pamiętać o odpowiednim kącie ostrzenia. Noże do kosiarek ostrzy się od wewnętrznej strony, dlatego nie jest to możliwe bez wcześniejszego demontażu. Do tego zadania najlepiej używać szlifierki kątowej ze zwykłą tarczą ścierną. Ostrze należy unieruchomić w imadle i dopiero wtedy przystąpić do pracy.

Jakiego noża nie należy ostrzyć?

Nóż należy wymienić na nowy, gdy był już zbyt wiele razy ostrzony i tym samym zmienił się jego profil. Nie należy również ostrzyć i ponownie montować do kosiarki noży pękniętych, odkształconych i z wyszczerbionymi łopatkami.Bardzo źle wpływają one na pracę kosiarki, obciążając ją. Ponadto są niebezpieczne nie tylko dla samej maszyny, ale przede wszystkim dla osoby ją obsługującej i osób postronnych, znajdujących się w pobliżu miejsca koszenia. 

Wyważanie noża

Tę czynność należy wykonywać zawsze po naostrzeniu. Nóż wyważony przed tym zabiegiem może okazać się źle wyważony po jego wykonaniu. Dzieje się tak dlatego, że prawie nigdy nie udaje się zebrać podczas ostrzenia takiej samej ilości materiału z obu stron noża. Dlatego jest to tak ważne – najpierw ostrzenie, potem wyważanie. Do wyważania noża można użyć profesjonalnej wyważarki lub zrobić to bardzo prostą, domową metodą. Wystarczy położyć ostrze na śrubokręcie, dokładnie środkiem otworu centralnego noża. Jeśli nóż utrzymuje się bez problemu w pozycji poziomej, to można uznać, że jest dobrze wyważony. Nie jest to metoda idealnie dokładna, ale w przypadku kosiarki wystarczająca.

Po przejściu tych wszystkich kroków można już zamontować nóż do kosiarki i przystąpić do dalszej pracy, czyli koszenia. 

Jak często należy ostrzyć nóż do kosiarki?

Noże do kosiarek robione są ze stali. Czym droższy, bardziej markowy sprzęt, tym stal użyta do wyrobu ostrza jest lepszej jakości. W takim przypadku ostrzenie nie musi być zbyt częste. Producenci kosiarek nie określają częstotliwości takiego zabiegu. Zależy ona od wielu czynników, między innymi od:

  • intensywności używania kosiarki;

  • podłoża, na jakim kosiarka jest użytkowana;

  • rodzaju stali użytej do produkcji noża.

Pewnym jest jednak, że lepszej jakości nóż możemy ostrzyć dużo więcej razy niż nóż z taniej, chińskiej produkcji kosiarki.

Pamiętać należy również o odpowiednim zakonserwowaniu i zabezpieczeniu kosiarki po sezonie koszenia. Przede wszystkim należy wyczyścić kosiarkę z pozostałości koszonej trawy. Spowolni to w pewnym stopniu proces korozji metalowych części, między innymi ostrzy. Jeśli jest to kosiarka spalinowa, należy opróżnić bak paliwa i wymienić filtry oleju oraz powietrza. Należy również zadbać o to, aby kosiarka była przechowywana przez zimę w miejscu suchym. Dobrze zabezpieczona i przechowywana kosiarka będzie dłużej działać bezproblemowo.